Výcvik

Výcvik tohto svojhlavého a tvrdohlavého psa býva náročnejší a vyžaduje skúsenejších majiteľov, alebo by mal výcvik prebiehať pod dozorom trénera. V opačnom prípade, bez výcviku si bude pes robiť, čo chce. Na prechádzke si pokojne odbehne na niekoľko hodín a na privolanie nepríde. Nevychovaný a nevycvičený pes môže narušiť pokojný život majiteľom aj v domácnosti, nie len na prechádzke. Keď ostane sám, môže ničiť veci, nábytok alebo vykonávať potrebu v byte naschvál.

Z tohto dôvodu je potrebné, aby výcvik začal, čo najskôr. Najlepšie po tom, ako sa psík u nových majiteľov zabýva a začne počúvať na meno. Šteniatko je možné usmerňovať aj v rámci hry. Pri hre by nemalo majiteľa príliš silno hrýzť. Ak k tomu dôjde, najlepšie je hru ihneď ukončiť a psík pochopí, kde sú hranice.

Samotný výcvik je lepšie realizovať v kratších intervaloch a psíka správne motivovať. Bígl sa nedokáže sústrediť na tréning príliš dlho a ľahko sa rozptýli zaujímavým pachom. Loveckým pudom dá väčšinou prednosť pred tréningom. To, že bígl miluje jedlo, je pri výcviku výhodou. Za kúsok jedla bude jednotlivé povely vykonávať s radosťou. Netreba však zabúdať na to, že majú sklony k obezite a prejedaniu sa. Maškrty je vhodnejšie používať s nižším obsahom tuku a cukrov, alebo dávať psíkovi menšie kúsky. Najlepšie je sušené mäso, ktoré psíkom veľmi vonia a je aj chutné.

Dôležité je výcvik začať privolaním. Pes by mal na povel pribehnúť automaticky a rád, a nie vtedy, keď sa mu chce. Na povel by si mal psík vždy sadnúť, ľahnúť, ostať. Celý výcvik by mal psíka motivovať k výkonu. Po každom správne vykonanom príkaze je potrebné psíka odmeniť, najlepšie pamlskom spolu s pochvalou. Po čase je dobré odmeny vynechať, aby psík poslúchal aj za pochvalu, nie len za odmenu. Výcvik psíka by mal prebiehať aj v domácom prostredí aj v cudzom, inak by mohol psík poslúchať iba doma. V domácom prostredí to pozná a nerozptýli sa tak rýchlo, ako v cudzom.

Pre svoj výborný čuch sa osvedčil ako dobrý adept do výcviku na vyhľadávanie výbušnín, drog a zakázaných látok. Úspešne ho využívajú na letiskovej kontrole.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk