Šteniatka

Šteniatka bígla sú veľmi milé s nevinným výrazom tváre. Sú energické a radi sa zapoja do každej hry. Majiteľovi môžu občas spôsobiť nepríjemnosti. Spočiatku šteniatka vykonajú svoju potrebu vo vnútri bytu. Šteňa za to ale nemôže, pretože ho nikto nenaučil, kde sa potreba vykonáva. Preto treba šteniatko brať aspoň každé 2 hodinky von a po každej vykonanej potrebe ho poriadne pochváliť.

Šteňatá sa môžu v čase neprítomnosti majiteľa nudiť. V dôsledku nudy môžu zavýjať, hrýzť veci, nábytok, štekať, obťažovať susedov. V takýchto prípadoch je lepšie naučiť psa na klietku už od mala. Klietka by však mala byť dostatočne veľká, aby sa v nej psík cítil pohodlne aj v dospelosti. Klietka ochráni psíka, aby sa mu nič nestalo, zároveň psík nespôsobí škody a vidí, čo sa okolo neho deje.

Okrem učenia šteniatka vykonávať potrebu vonku a ostať sám v byte, je potrebné ho oboznámiť s rôznymi situáciami a predmetmi, s ktorými môže prísť do kontaktu. Tomuto sa hovorí socializácia šteniatka. Psík potom ľahšie znáša napr. cestu autom, návštevy u veterinára, cudzích psíkov, dav ľudí, vysávanie. Pri pozitívnom správaní v každej novej situácii treba šteniatko odmeniť a pochváliť. Ak sa napríklad šteniatko bojí, nesmie sa do ničoho nútiť. Potrebuje čas. Zoznámiť ho s niečím novým niekedy nejde na prvýkrát, ale šteniatko treba postupne zvykať.

Po príchode domov, treba šteniatko zvyknúť aj na nové krmivo, aby mu nespôsobilo hnačky. V prípade, že sa majiteľ rozhodne pre BARF stravu, je dôležité postupovať pomaly. Približne prvé 2 týždne sa šteniatko kŕmi stravou, ktorú dostával u chovateľa. Prechod do nového domova je pre šteniatko stresujúci, a preto je potrebné s novým krmivom počkať, kým sa nezabýva. Po tomto čase môže šteniatko prejsť na BARF metódu zo dňa na deň, bez hladovky, alebo mliečneho dňa. Zo začiatku je lepšie kŕmiť ľahko stráviteľné druhy mäsa, ako kuracie, teľacie, morčacie, králičie. Mäso je lepšie pomlieť alebo nakrájať na menšie kúsky, aby šteniatku nerobilo problém pri prehĺtaní. Kosti je tiež lepšie spočiatku pomlieť a podávať najskôr kuracie a neskôr môže šteňa prejsť aj na iné druhy. Množstvo kŕmnej dávky pre šteniatka do 6 mesiacov je približne 4-6 % z optimálnej hmotnosti šteňaťa. Kŕmna dávka sa skladá 50 % mäsa, 30 % kosti a 20 % príloh.

Šteniatko by si mal majiteľ vždy vyberať z kvalitnej a overenej chovateľskej stanice.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk